zamknij
Wielkość tekstu
Kontrast
zamknij
Dobierz indywidualną dietę
Dobierz indywidualną dietę dla siebie i swojej rodziny !

Zamień prozdrowotne zasady w codzienne nawyki

Postanawiasz zmienić swoje złe przyzwyczajenia na takie, które wspierają Twoje zdrowie. Ale ciągle mówisz sobie „od jutra”. Dzięki naszym wskazówkom i poradom zaczniesz wreszcie działać!

Zdrowe nawyki

Żeby wprowadzić prozdrowotne zasady w życie musisz wyrobić sobie nowe nawyki. Nawyk to automatyczna czynność, którą wykonujesz bez zastanawiania się, odruchowo. Jest nim np. poranne mycie zębów czy kierowanie samochodem. Jak sprawić, by takim nawykiem stały się prozdrowotne zasady? Poznaj nasze podpowiedzi.

  1. Konkretnie określ, co chcesz zmienić. To będzie Twój cel, który chcesz osiągnąć. Nie może to być ogólne sformułowanie typu „Chcę wprowadzić zdrowy styl życia”. Musisz precyzyjnie i konkretnie wskazać, do czego dążysz, np. „Chcę codziennie wypijać 8 szklanek wody” albo „Będę jeść 5 posiłków dziennie” lub „Będę jeść warzywo lub owoc do każdego posiłku”.
  2. Zapisz swój cel, tak żeby często go widzieć. Możesz zapisać go na kartce i umieść ją w widocznym miejscu, np. na lodówce, na ścianie wejściowej albo przy monitorze. Możesz też zapisać go w komputerze, na pulpicie albo w pliku, który codziennie otwierasz.
  3. Pomyśl o szczegółach. Jeśli Twoim celem będzie wypijanie 8 szklanek wody, ustal godziny lub sytuacje, w których będziesz to robić, wybierz rodzaj płynu. Jeśli Twoim celem będzie spożywanie 5 posiłków dziennie, zawczasu ustal jadłospis i przygotuj produkty.
  4. Poznaj korzyści wprowadzania zmian. Stwórz bazę wiedzy o korzyściach z nowego nawyku. Spisz w punktach, co zyskasz. Ale zbierz także informacje o negatywnych skutkach braku prozdrowotnych nawyków. Zgromadź statystyki.
  5. Nastaw się pozytywnie. Wyobrażaj sobie korzyści zdrowotne, jakie osiągniesz, np. zdrowo się odżywiając. Pomoże Ci w tym stworzona baza wiedzy.
  6. Zacznij od jednego, prostego nawyku. Zacznij od czegoś, co jest łatwe. Dlatego na początek zacznij wdrażać tylko jeden nowy nawyk, nawet jeśli chcesz wprowadzić więcej zmian. Na pozostałe przyjdzie czas. Praca nad zbyt dużą liczbą nowych nawyków jednocześnie tylko Cię zniechęci. I niczego nie uda Ci się zmienić.
  7. Bądź cierpliwy i daj sobie czas. Na wyrobienie nowego nawyku potrzebujesz czasu. Minimum 21 dni, ale najlepiej, gdy przeznaczysz na to 2 miesiące. Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają więcej czasu.
  8. Na początku staraj się nie robić odstępstw. Regularność i systematyczność to podstawa przy wyrabianiu i utrwalaniu nowych nawyków. Bez tego nigdy nowe zachowanie nie stanie się automatycznym nawykiem.
  9. Bądź dla siebie wyrozumiały. Nie wymagaj od siebie perfekcji. Jeśli zdarzy Ci się opuścić porcję wody albo posiłek i nie postąpić zgodnie z planem, nie przejmuj się. To naturalne. Jeśli jednego dnia lub nawet przez kilka dni nie wykonasz czynności, którą chcesz wprowadzić w życie – nic się nie stanie. Nie wpłynie to negatywnie na rezultat pod warunkiem, że do niej powrócisz.
  10. Nie poddawaj się zniechęceniu. Odsuwaj od siebie wątpliwości i negatywne myśli. Pomoże Ci w tym przypominanie sobie o korzyściach, jakie przyniesie Ci nowy nawyk. Zajrzyj do swojej bazy wiedzy! Jesteś zmęczony lub nie w nastroju? Przypomnij sobie, że w te dni, w które przestrzegasz swoich założeń, czujesz się znacznie lepiej. To pomoże Ci przezwyciężyć niechęć do zmiany.
  11. Mierz swoje postępy. Zapisuj je w zeszycie albo telefonie. Zwykle mamy skłonności do pomniejszania swoich działań i nie dostrzegamy postępów. Dzięki ich zarejestrowaniu, wyraźnie je zobaczysz.
  12. Świętuj małe sukcesy. Od tygodnia pijesz tyle szklanek wody, ile zaplanowałeś? A może jeszcze nie tyle, ale jednak znacznie więcej niż wcześniej? To są Twoje realne osiągnięcia. Dostrzeż je dzięki mierzeniu swoich postępów. I ciesz się nimi!
  13. Poszukaj pomocy. Swoje nawyki możesz zmodyfikować bez pomocy z zewnątrz. Jeśli jednak samodzielne działania nie przyniosą skutku, skorzystaj z pomocy. Nie wstydź się tego, że jej potrzebujesz.

Czas na wyrobienie nowego nawyku to minimum 21 dni, ale najlepiej, gdy przeznaczysz na to 2 miesiące. Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają więcej czasu. 66 dni to czas, by wykształcić nawyk, gdy jego trudność oceniamy jako umiarkowaną. Jeśli jednego dnia lub nawet przez kilka dni nie wykonasz czynności, którą chcesz wprowadzić w życie – nic się nie stanie. Nie wpłynie to negatywnie na rezultat pod warunkiem, że do niej powrócisz. Najważniejsze to dostrzec konieczność zmiany i chcieć ją zrealizować, zanim skutki Twoich złych nawyków staną się groźne dla Twojego zdrowia.