zamknij
Wielkość tekstu
Kontrast
zamknij
Dobierz indywidualną dietę
Dobierz indywidualną dietę dla siebie i swojej rodziny !

Umyć ręce i… co jeszcze? O higienie przed posiłkiem

Dobrze dobrana dieta i najzdrowsze produkty na niewiele się zdadzą, jeśli nie zadbasz o higienę. Dowiedz się, co zrobić poza umyciem rąk przed jedzeniem lub przed przygotowaniem posiłku.

Zdrowe nawyki

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na Twoje ręce dostaje się od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Nie wystarczy jednak na tym poprzestać. Zadbaj też o przestrzeń, w której jesz lub w której przygotowujesz posiłek.

Czyste ręce

Podstawowa zasada jest znana wszystkim: myj ręce. Myj je:

  • przed przygotowaniem posiłku. Wcześniej zdejmij z palców biżuterię
  • tuż przed jedzeniem. Umycie ich przed przygotowaniem posiłku, który zaraz zamierzasz zjeść, to za mało. Nie przenoś zarazków z kuchni do stołu
  • gdy zmieniasz stanowisko pracy. Najpierw obierasz warzywa, a potem przygotowujesz mięso? Umyj ręce pomiędzy czynnościami. W jednej części kuchni stoisz przy kuchence, a w innym miejscu zagniatasz ciasto? Umyj ręce, gdy przechodzisz z jednego miejsca w drugie
  • z dziećmi. Naucz je myć ręce i świeć przykładem
  • zgodnie z zaleceniami sanitarnymi. Główny Inspektorat Sanitarny opracował odpowiednią instrukcję mycia rąk. Korzystaj z niej.

Instrukcja mycia rąk

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Czysta przestrzeń w kuchni

Zanim przygotujesz posiłek, zadbaj o czystość wokół siebie oraz o to, by to, co będziesz jeść, też było umyte.

  1. Myj blaty kuchenne. To powierzchnia, na której zazwyczaj nie tylko przygotowuje się posiłek. Kładziesz tam zakupy? Wyjmujesz rzeczy z lodówki? Kroisz, siekasz, mieszasz? Opakowania ze sklepu, klucze do domu, gazety, a nawet kawałki przygotowanej żywności – po tym wszystkim trzeba umyć. Przetrzyj blat codziennie, a przynajmniej raz w tygodniu umyj go z użyciem środka czyszczącego.
  2. Myj deski do krojenia. Szoruj je codziennie. Przesada? Nie, na deskach do krojenia może znajdować się więcej bakterii niż na desce klozetowej. Plastikową deskę umyj detergentem, drewnianą – sokiem z cytryny i solą.
  3. Myj baterię kuchenną. Myjesz ręce, a potem zakręcasz wodę, dotykając nieumytego kranu? Bakterie z kranu trafiają na świeżo umyte ręce. By tego uniknąć, regularnie dezynfekuj baterię.
  4. Myj naczynia kuchenne w zlewie. Nie zwlekaj z umyciem sterty naczyń czekających od dawna na to, aż ktoś się nimi zajmie. Najlepiej w ogóle nie dopuszczaj do powstania zaległości. W brudnym zlewie bakterie kuchenne z łatwością się rozwiną.
  5. Zamykaj kosz na śmieci. Dzięki temu unikniesz owadów. Segreguj śmieci, ułatwi Ci to kontrolę nad ich ilością i pomoże oddzielić te, które najszybciej trzeba wyrzucić (zwłaszcza śmieci organiczne).
  6. Myj warzywa, owoce i jajka. Zmyjesz pestycydy oraz brud, który na pewno się na nich znalazł. Wybijasz jajka do jajecznicy? Na skorupce mogą znajdować się nie tylko kurze odchody, ale też bakterie salmonelli.