zamknij
Wielkość tekstu
Kontrast
zamknij
Dobierz indywidualną dietę
Dobierz indywidualną dietę dla siebie i swojej rodziny !

Dieta o niskim indeksie glikemicznym w 5 krokach

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, pewnie wiesz, że właściwa dieta jest podstawą skutecznej terapii. Twój jadłospis powinien opierać się na częstych posiłkach o niskim indeksie glikemicznym.

Zdrowe nawyki

5 zasad diety o niskim indeksie glikemicznym

  1. Wybieraj produkty pełnoziarniste. Produkty z całego ziarna zawierają znacznie więcej węglowodanów nieprzyswajalnych oraz błonnika pokarmowego. Ich spożycie jest korzystniejsze dla poziomu glukozy we krwi. Zapewniają na dłużej uczucie sytości. Wybieraj grube kasze, naturalne płatki i otręby, pełnoziarnisty makaron, chleb razowy, chleb na zakwasie czy graham – zamiast produktów z oczyszczonej, „białej” mąki.
  2. Unikaj cukru. W praktyce chodzi nie tylko unikanie cukru w jego podstawowej postaci (np. dodawanego do napojów) oraz produktów o jego wysokiej zawartości (jak słodycze, napoje słodzone), ale także tych naturalnych źródeł cukru, jak np. miód.
  3. Czytaj etykiety. Sprawdzaj etykiety produktu, a zwłaszcza pozycję „cukry” w tabeli wartości odżywczej. Produkty oznaczone wyrażeniem „niska zawartość cukru” zawierają nie więcej niż 5 g cukrów na 100 g dla produktów stałych lub 2,5 g cukrów na 100 ml dla produktów płynnych. Oznaczenie „nie zawiera cukrów” wskazuje, że produkt zawiera nie więcej niż 0,5 g cukrów na 100 g lub 100 ml. Im mniej dodanego cukru, tym lepiej. Pamiętaj – cukier niejedno ma imię, dlatego uważnie zapoznaj się z listą składników.
  4. Stosuj krótką obróbkę termiczną. Warzywa i owoce surowe mają niższy IG niż te poddawane np. gotowaniu. Dla porównania: marchew surowa ma IG 30, podczas gdy w rozgotowanej indeks wzrasta do wartości 85. Jeśli warzywa wymagają obróbki termicznej, staraj się je gotować al dente, najlepiej na parze. Kasze czy makarony powinny być gotowane zgodnie z wskazaniami na opakowaniu, przy czym należy unikać ich rozgotowywania, co również będzie zwiększało ich indeks glikemiczny.
  5. Komponuj posiłki zmniejszając ich indeks lub ładunek glikemiczny. Dania wieloskładnikowe są doskonałym rozwiązaniem na uzyskiwanie niskiego indeksu lub ładunku glikemicznego całego posiłku. Produkty ze średnim lub wysokim IG warto łączyć z tymi o niskim IG. W praktyce korzystne jest połączenie np. produktów zbożowych z surowymi warzywami.

Skąd przepisy

Masz kłopot z samodzielnym skomponowaniem diety o niskim indeksie glikemicznym? Nie wiesz, jakie produkty wybrać lub nie masz pomysłu co ugotować? Skorzystaj z gotowego planu żywieniowego Dash Cukrzyca. Będzie on doskonałym elementem postępowania terapeutycznego osób z cukrzycą (szczególnie typu 2).

Test wiedzy

Czy wiesz, jak czytać etykiety produktów? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie Etykieta produktu źródłem informacji o żywności.