Złe nawyki
Żyjąc aktywnie, próbując połączyć obowiązki domowe z życiem zawodowym, może się zdarzyć, że na prawidłową dietę zabraknie Ci czasu. Z pośpiechu możesz też pomijać niektóre posiłki. Ludzie najczęściej rezygnują ze śniadań. Nie jedzą do późnych godzin popołudniowych i dopiero wieczorem zasiadają do obiadokolacji. W ten sposób przeciążają żołądek. Dostarczone w dużej ilości kalorie powodują wzrost masy ciała.
Jedzenie a aktywność
Jak połączyć spożywanie posiłków z aktywnością fizyczną? Zarówno w sporcie, jak i w zdrowym odżywianiu, ważna jest systematyczność. Jedz:
- trzy podstawowe posiłki dziennie:
- śniadanie
- obiad
- kolację
- oraz dwie przekąski.
Planując dietę, pamiętaj, że dla osób aktywnych wskazane są posiłki zawierające pełnowartościowe białko i witaminy, czyli:
- mięso
- ryby
- jaja
- nasiona strączkowe.
Ważne jest też, aby w posiłkach uwzględnić węglowodany złożone. Znajdziesz je w pełnoziarnistych produktach zbożowych. W diecie osób intensywnie ćwiczących obecne powinny być również warzywa i owoce, które mają dużo cennych składników mineralnych oraz witamin.
Waga przekąski
Oprócz trzech podstawowych, treściwych posiłków, pamiętaj o przekąskach. Mają one za zadanie zapobiegać spadkom energii w ciągu aktywnego dnia. Dobrym, szybkim i zdrowym pomysłem na prawidłowo zbilansowaną przekąskę jest np. ciastko amarantusowe. Taką przekąskę miej zawsze w plecaku czy sportowej torbie. Zjedz ją godzinę przed lub po aktywności.
Przepis na ciastka amarantusowe
Składniki
- amarantus ekspandowany, 30 g
- wiórki kokosowe, 1 łyżka
- jajo, 1 sztuka
- kakao 16%, 2 łyżeczki
Wykonanie
Jajko wymieszaj z kakao. Dodaj amarantus, wiórki kokosowe i ponownie wymieszaj. Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem. Uformuj kulki. Poukładaj je na blaszce i delikatnie rozgnieć, aby powstały ciastka. Piecz w 180 stopniach przez około 15 minut.
Odpowiednie nawodnienie
Spośród wszystkich składników pokarmowych, to woda jest najważniejsza, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dziennie wypijaj jej minimum półtora litra. Osoba, która uprawia sport, ćwiczy intensywnie, potrzebuje jej jeszcze więcej. Podczas długotrwałych treningów najlepiej jest wypijać napoje izotoniczne, które uzupełniają elektrolity utracone m.in. z potem. Licząc dzienne zapotrzebowanie na płyny, możesz uwzględniać m.in. soki owocowe i warzywne, kompoty, smoothie, zupy, napoje mleczne oraz gotowe napoje dla sportowców.
Uprawiając sport, przed i podczas wysiłku, zrezygnuj z picia napojów gazowanych i alkoholowych.
Idealna pora na trening
Planując trening pamiętaj, aby dopasować go do pory posiłku, gdy:
- żołądek jest pełny lub odczuwasz głód, osiągniesz gorsze wyniki
- masz zbyt długi odstęp między posiłkiem a treningiem, może Ci grozić obniżenie poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia)
- uprawiasz sportu tuż po posiłku, może się to skończyć nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego.
Najlepszą porą na trening jest 2–3 godziny po obfitym posiłku.
Przepisy
Przepisy na dania idealne dla osób aktywnych znajdziesz w zakładce Filmy w kategorii Przepisy potreningowe.