Nietolerancja histaminy nie jest traktowana jako alergia ani klasyfikowana jako choroba. Jej przyczyny nie są w pełni poznane. Z nietolerancją histaminy mamy najprawdopodobniej do czynienia, gdy działanie enzymu odpowiadającego za jej wchłanianie w przewodzie pokarmowym jest nieskuteczne. Dodatkowo wpływ mogą mieć zaburzenia proporcji rodzajów bakterii w jelitach.
Objawy nietolerancji
Jeśli masz nietolerancję histaminy i zjesz posiłek, który ją zawiera, możesz zaobserwować dokuczliwe objawy, takie jak:
- zmiany skórne, świąd
- obrzęk błony śluzowej nosa
- nadpobudliwość, nadmierna potliwość
- ból głowy
- duszności, zaburzenia pracy serca
- ból brzucha, mdłości, biegunka, wzdęcia.
Pamiętaj, że objawy nietolerancji histaminy są niespecyficzne i mogą pojawiać się przy innych dolegliwościach. Podobne reakcje mogą towarzyszyć alergiom, celiakii, chorobom przewodu pokarmowego m.in. wrzodom żołądka. Jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny, być może okaże się, że jest to właśnie nietolerancja histaminy. Wtedy może zalecić Ci specjalną dietę.
Na czym polega dieta antyhistaminowa
Dieta antyhistaminowa ma na celu złagodzenie uciążliwych objawów nietolerancji i obejmuje 3 fazy:
- eliminacji
- testu
- długoterminową.
W fazie eliminacji wyklucz produkty bogate w histaminę. Oczywiście w miarę możliwości, ponieważ związek ten jest obecny w wielu produktach spożywczych. Faza eliminacyjna trwa około 2-8 tygodni.
W fazie testu włączaj na nowo, pojedynczo do swoich posiłków wcześniej wykluczone produkty. Obserwuj reakcje swojego organizmu i oceń, w jakim stopniu dany produkt jest za nie odpowiedzialny. Następnie rozszerzaj codzienną dietę o składniki, które nie wywołują nieprzyjemnych objawów. Ten etap trwa z reguły około 6 tygodni.
Faza długoterminowa to ostatni etap diety antyhistaminowej. Znając już w przybliżeniu listę składników, które wywołują szkodliwe reakcje, możesz rozpocząć komponowanie swojej diety z wykorzystaniem produktów dobrze tolerowanych.
W ten sposób możesz stopniowo urozmaicać swój jadłospis i stosować się do zasad zdrowego odżywiania, z wykluczeniem wyraźnie szkodzących Ci składników.
Składniki, które zawierają histaminę
- bogate źródła histaminy: cytrusy, pomidory, szpinak, kiszone warzywa, sery dojrzewające, surowe i dojrzewające wędliny, ryby o ciemnym mięsie, napoje fermentowane, wino, piwo
- produkty o średniej zawartości histaminy: szparagi, awokado, banan, śliwki, ananas, fermentowane produkty mleczne, herbata czarna i zielona, owoce morza, orzechy
- produkty ubogie w histaminę: większość świeżych warzyw, większość świeżych owoców, jaja gotowane, mleko pasteryzowane, twarogi, ser mozzarella, produkty zbożowe, świeże mięso, świeże ryby (o jasnym mięsie), woda, herbaty ziołowe i owocowe, kawa, tłuszcze roślinne, masło, nasiona roślin strączkowych
Pamiętaj, że im bardziej dany produkt jest przetworzony, tym więcej zawiera histaminy. Jej zawartość rośnie także w wyniku długiego przechowywania, dojrzewania, fermentacji oraz podczas psucia się żywności.