Ostry i przewlekły stan zapalny
Proces zapalny jest naturalną reakcją organizmu na zagrożenie. Ostry stan zapalny pojawia się podczas każdej infekcji czy urazu. Pomaga zwalczyć szkodliwe efekty działania drobnoustrojów lub niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z reguły stan ten mija po krótkim czasie, nie wywołując efektów ubocznych czy trwałych uszkodzeń.
Przedłużające się działanie szkodliwych czynników sprawia jednak, że stan zapalny może przejść w formę przewlekłą, co sprzyja występowaniu różnego rodzaju chorób.
Przewlekły stan zapalny – co go powoduje?
Na występowanie przewlekłego stanu zapalnego w organizmie wpływ może mieć:
- nadmierna masa ciała
- dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe
- wysokie spożycie cukru
- stres
- stosowanie używek.
Przedłużający się stan zapalny w organizmie pojawia się również w przebiegu takich chorób jak:
- astma
- alergie
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna
- zapalenie wątroby
- endometrioza
- cukrzyca typu II
- otyłość
- choroby sercowo-naczyniowe
- niedoczynność tarczycy typu Hashimoto
- reumatoidalne zapalenie stawów.
W przypadku choroby skorzystaj z porady lekarza. Dieta ma za zadanie wspierać leczenie.
Co jeść, a czego unikać
Dieta przeciwzapalna opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, dzięki czemu z łatwością wprowadzisz ją do codziennego jadłospisu.
Zalecenia dietetyczne, które pomogą Ci zmniejszyć stan zapalny w organizmie:
- Unikaj cukru, słodyczy, napojów słodzonych, gdyż nasilają procesy zapalne i powodują wahania poziomu glukozy we krwi.
- Zrezygnuj z wysoko przetworzonych produktów zbożowych. Zamień je na pełnowartościowe, pełnoziarniste pieczywo, makaron i mąkę oraz gruboziarniste kasze.
- Sięgaj po świeże warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe. Są one bogate w składniki przeciwutleniające, które znacząco zmniejszają stan zapalny w organizmie
- Ogranicz tłuste mięsa i przetwory mięsne - sięgaj po chude mięso, ryby, a przede wszystkim po roślinne źródła białka takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola, groszek.
- Wzbogać codzienną dietę o zdrowe tłuszcze. Cenne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziesz w tłustych rybach morskich, oleju lnianym, oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, a także w orzechach i nasionach.
- Wyklucz z diety żywność przetworzoną, gotowe dania, fast foody i słone przekąski. Zawierają one prozapalne tłuszcze nasycone i tłuszcze trans.
- Unikaj alkoholu.
- Unikaj stresu i zadbaj o spokojną, komfortową atmosferę w trakcie jedzenia posiłków.
Wybieraj przeciwutleniacze
Jeśli chcesz zniwelować przewlekły stan zapalny w organizmie, zadbaj, by Twoja dieta była bogata w naturalne przeciwutleniacze. Związki te wspomagają regenerację organizmu i wyciszają stan zapalny.
Przeciwutleniacze znajdziesz w:
- owocach jagodowych
- cytrusach
- czerwonych winogronach
- kakao
- zielonej herbacie
- wszystkich warzywach, a w szczególności w zielonych warzywach liściastych, brokułach, marchewce, czosnku
- orzechach
- roślinach strączkowych.
Korzyści z diety przeciwzapalnej
Ten model żywienia możesz stosować w profilaktyce wielu chorób lub jako żywieniowe wspomaganie leczenia występujących już schorzeń. Zalety diety przeciwzapalnej to:
- poprawa samopoczucia
- obniżenie stężenia we krwi markerów zapalnych (np. CRP- białko C-reaktywne)
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób, w tym przede wszystkim chorób nowotworowych, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.
Dieta przeciwzapalna a dieta DASH – znajdź plan dla siebie
Założenia diety przeciwzapalnej, spełnia jedna z najzdrowszych diet na świecie – dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension). To uniwersalna dieta stosowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, która może być stosowana niezależnie od wieku. Dostępne na naszej stronie plany żywieniowe stworzone zostały na bazie zaleceń diety DASH, a więc również spełniają wymogi diety zwalczającej stany zapalne. Dzięki temu każdy znajdzie idealny dla siebie program żywienia.