Dieta lekiem na całe zło?
Zdrowe odżywianie i prawidłowo zbilansowana dieta mają ogromne znaczenie. Kształtują odporność, utrzymują zdrowie organizmu, zapewniają dobre samopoczucie. Mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Są wśród nich otyłość, miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie.
Mogą pomóc także w przypadku chorób nowotworowych. Na rozwój tych chorób wpływa wiele czynników m.in.:
- geny
- stopień zanieczyszczenia powietrza
- współistniejące choroby
- używki.
A jednak zdrowe odżywianie jest jednym z najczęściej wymienianych działań w profilaktyce przeciwnowotworowej. Nie istnieje dieta cud, która dałaby pełną gwarancję ochrony przed nowotworami. Mimo to liczne badania udowodniły, że produkty bogate w substancje przeciwnowotworowe mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.
Superfoods, czyli produkty wspierające nasze zdrowie
Co warto włączyć do codziennego jadłospisu, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory? Przede wszystkim produkty, które są źródłem naturalnych antyoksydantów. Antyoksydanty to cząsteczki neutralizujące w organizmie wolne rodniki, czyli szkodliwe dla zdrowia związki. Kiedy występują w nadmiarze, przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.
W grupie tak zwanych superfoods, czyli produktów bogatych w cenne dla zdrowia składniki odżywcze i antyoksydanty, znajdziemy:
- popularne warzywa i owoce
- nasiona i produkty zbożowe
- zioła i przyprawy.
Zapoznaj się z listą produktów o działaniu przeciwnowotworowym, wybierz te, które lubisz, i włącz je na stałe do jadłospisu.
Poniżej prezentujemy kilka produktów, po które warto sięgać jak najczęściej.
Te produkty mają moc!
- Czosnek
Działa bakteriobójczo i przeciwmiażdżycowo, wspiera pracę układu krążenia, ale przede wszystkim działa przeciwnowotworowo. To wszystko dzięki zawartym w nim związkom siarki, zwłaszcza allicynie. Największą moc czosnku uzyskasz, gdy rozgnieciesz lub rozdrobnisz ząbek czosnku. Nie wahaj się więc używać go do przygotowywanych dań, sosów sałatkowych czy dipów.
- Brokuł
To warzywo, które stanowi świetny dodatek do dań obiadowych, jak też składnik sałatek. Cenne dla zdrowia są także świeże kiełki brokuła, którymi wzbogacisz kanapki i sałatki. Brokuł bogaty jest w sulforafan – związek, który silnie hamuje tworzenie się komórek nowotworowych oraz ich rozwój. Sulforafan jest wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego aby przyswoić go jak najwięcej, najlepiej jedz brokuła w formie surowej albo sparzonej wrzątkiem lub ugotowanej na parze.
- Owoce jagodowe
Nie tylko borówka amerykańska, ale również jagody, maliny, wiśnie czy truskawki zasługują na szczególną uwagę. Mają bogactwo nie tylko witamin, ale także innych naturalnych antyoksydantów – polifenoli zapobiegających aktywacji substancji rakotwórczych. Dbaj o to, aby szczególnie w sezonie letnim często gościły w Twojej diecie. Są idealnym dodatkiem do jogurtu, składnikiem owsianki, koktajlu lub smoothie.
- Zielona herbata
Liczne badania naukowe potwierdziły wysoki potencjał przeciwnowotworowyzielonej herbaty. Za jej działanie odpowiada antykosydant EGCG (galusan epigallokatechiny), który skutecznie przeszkadza komórkom rakowym w namnażaniu. Ten cenny napój powinien więc towarzyszyć nam każdego dnia. Pamiętaj jednak, aby zaparzać go we właściwy sposób. Zalej liście herbaty wodą o temperaturze 70-80°C i przykryj filiżankę na 2-3 minuty. Możesz sięgać również po herbatę zieloną z dodatkiem owoców. Ważne jednak, aby był to dodatek naturalnego suszu owocowego, a nie sztucznych aromatów.
- Natka pietruszki
Stosowana często jako przyprawa wzbogacająca smak dań i cenny dla zdrowia składnik diety. Znana przede wszystkim jako źródło witaminy C. W jej zielonych listkach kryje się apigenina, związek chemiczny ważny szczególnie w profilaktyce nowotworów piersi. Pietruszkę możesz stosować nie tylko jako składnik sałatek, ale również dodać do smoothie czy posypać nią kanapkę.
- Kakao
Główny składnik uwielbianej przez wielu czekolady. Kakao zawiera polifenole o mocy podobnej do tych obecnych w zielonej herbacie. Zalecaną ilość tych przeciwutleniaczy dostarczysz sobie w 1-2 kosteczkach gorzkiej czekolady. Kakao gorzkie możesz również dodawać do koktajli i zdrowych deserów lub rozpuścić w ciepłym mleku, dodając odrobinę miodu. W asortymencie działów ze zdrową żywnością znajdziesz również prażone ziarna kakaowca. Świetnie wzbogacą smak sałatki owocowej albo owsianki.
To tylko kilka z wielu cennych składników diety, pomocnych w ochronie przed rozwojem nowotworów. Sięgaj po nie jak najczęściej!
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory, nie wystarczy zmiana w diecie. Nawet jeśli włączysz do diety kilka nowych produktów spożywczych bogatych w antyoksydanty. Koniecznie:
- ogranicz sól, cukier oraz produkty przetworzone i słone przekąski
- uprawiaj regularną aktywność fizyczną
- unikaj alkoholu, a jeśli palisz – przestań.