zamknij
Wielkość tekstu
Kontrast
zamknij
Dobierz indywidualną dietę
Dobierz indywidualną dietę dla siebie i swojej rodziny !

Słodycze – jak nauczyć dziecko zdrowych nawyków?

Dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta to podstawa dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka. Już pierwszy kontakt malucha ze stałym pokarmem ma wpływ na jego preferencje smakowe i na to, co będzie w przyszłości wybierał do jedzenia

Ciąża i dziecko

Nieoceniona jest rola rodziców i opiekunów w przemyślanym kształtowaniu u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych.

Autorytet rodziców i rówieśników

Najistotniejszym czasem dla kształtowania zwyczajów żywieniowych człowieka jest okres wczesnego dzieciństwa, a także czas dojrzewania.  Wpływa na to wiele czynników, ale najważniejsze znaczenie ma przykład rodziców i opiekunów. W późniejszym czasie dużą rolę odgrywają również sugestie rówieśników i ich preferencje, które dziecko stara się naśladować.

Jeśli na początkowym etapie życia codzienny jadłospis jest bogaty w zdrowe produkty spożywcze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one stałym elementem diety w czasie dorastania i w życiu dorosłym. Np. warzywa i owoce w formie przekąsek. Im więcej zdrowych smaków pozna Twoje dziecko, tym większa szansa, że gama jego ulubionych produktów będzie szeroka i unikniesz zmagania się z trudnym okresem „niejadka”.

Słodycze w diecie Twojego dziecka

Najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim zmagają się rodzice małych dzieci, są słodycze. Nawet jeśli dokładasz wszelkich starań, aby w Waszym domowym menu nie pojawiały się ciastka i czekoladki, już pierwsze dni Twojego dziecka w żłobku czy przedszkolu mogą zniweczyć wszystkie wysiłki. Niestety – dieta w żywieniu zbiorowym bardzo często uwzględnia słodkie podwieczorki, w ramach których pojawiają się ciastka czy drożdżówki.

Czy można uchronić dziecko przed jedzeniem słodyczy

Zalecane jest, aby w pierwszych latach życia w miarę możliwości całkowicie wykluczyć z diety dziecka produkty bogate w cukier. Aby uniknąć przykrych sytuacji w gronie rodzinnym, warto porozmawiać o zdrowej diecie dziecka z rodziną, dziadkami i innymi opiekunami i poprosić ich o wsparcie. Często również żłobki czy przedszkola są otwarte na sugestie rodziców w zakresie zdrowego żywienia i skłonne do zamieniania niezdrowych przekąsek na świeże owoce. Im dłużej uda się uchronić dziecko przed słodyczami, tym bezpieczniej.

Racjonalne podejście do jedzenia słodkości

Ważnym wyzwaniem  jest racjonalne podejście do jedzenia słodyczy. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest traktowanie słodyczy jako nagrody. Jeśli grzeczne zachowanie czy posprzątanie pokoju gratyfikowane jest batonikiem lub drożdżówką, w umyśle małego człowieka rodzi się sieć powiązań cukru z uczuciem radości i satysfakcji. Zwiększa to ochotę na częstsze sięganie po słodkie przekąski. Dodatkowo stwarza ryzyko traktowania słodyczy w dorosłym życiu jak pocieszenia.

Zakaz, który staje się zachętą

Z drugiej strony stosowanie zbyt dużych restrykcji może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. To, co zakazane, czasami smakuje najlepiej. Skupianie uwagi na słodyczach również w kontekście negatywnym może wzmagać chęć sięgnięcia po nie.

Jak nauczyć dziecko racjonalnego jedzenia słodyczy

  • Edukuj – warto rozmawiać. Od najmłodszych lat ucz dziecko poprzez zabawę, które produkty są zdrowe i zawierają cenne składniki odżywcze, a które mogą w nadmiarze zaszkodzić.
  • Dbaj o spójny przekaz i dawaj dobry przykład – rozmowa o szkodliwym działaniu cukru, jeśli masz szufladę pełną słodyczy, z której ochoczo korzystają rodzice nie buduje autorytetu. Bądź konsekwentny i wspieraj dzieci w zdrowej diecie.
  • Wprowadzaj słodycze jako alternatywę podwieczorku – jeśli w większość dni tygodnia podwieczorkiem będą zdrowe owoce z jogurtem, a tylko w niektóre dni domowe ciasteczka, dla dziecka stanie się oczywiste, że jest to alternatywa, a nie wyjątkowy produkt, który zasługuje na szczególną uwagę.
  • Dbaj o to, aby słodycze, które je Twoje dziecko, były jak najwyższej jakości –domowe ciasto dosłodzone naturalnym miodem czy ciasteczka maślane z mąki orkiszowej przygotowane wspólnie z dzieckiem będą dużo zdrowszą wersją słodyczy niż bogate w szkodliwe tłuszcze trans ciastka ze sklepowej półki. Wspólne pieczenie przyniesie przy tym dużo radości i satysfakcji.
  • Staraj się, aby codzienny jadłospis dziecka był jak najbardziej wartościowy – jeśli w ciągu dnia w menu pojawią się zdrowe zbilansowane posiłki bogate w witaminy i składniki mineralne, dodatkowa słodka przekąska nie zaszkodzi tak bardzo, jak wtedy, gdy stanie się zamiennikiem dla całego posiłku.

Dorastanie a słodycze w diecie dziecka

Kolejne trudności czekają rodziców w okresie dorastania ich pociechy. W racjonalnym i umiarkowanym spożyciu słodyczy na pewno nie pomoże:

  • pierwsze kieszonkowe, nad którego wykorzystaniem nie zawsze będziesz mieć kontrolę
  • zwyczaje żywieniowe rówieśników, które Twoje dziecko będzie chciało naśladować
  • wszechobecne reklamy promujące przekąski i napoje bogate w cukier.

W tym okresie ważna będzie rozmowa z dzieckiem na temat odżywiania i jego wpływu na rozwój organizmu. Pomoże również wspólne szukanie zdrowszych zamienników słodyczy.  Zamiast słodyczy zaproponuj swojemu dziecku zdrowsze zamienniki np.:

  • owoce
  • orzechy i nasiona.

Na tym etapie bardzo zaprocentują również wszystkie wysiłki włożone w kształtowanie nawyków dziecka od najmłodszych lat.