Dzieci zazwyczaj jedzą te potrawy, które znają, i nie chcą próbować nowych smaków. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku 2–5 lat. Najczęściej odmawiają jedzenia mięsa, warzyw, owoców i produktów mlecznych. Nie ma w tym jednak nic niepokojącego, bo to normalny etap w rozwoju.
Dlaczego warto zmieniać nawyki żywnościowe
Nie ustawaj w zachęcaniu dziecka do próbowania nowych potraw. Różnorodne jedzenie jest bardzo ważne z dwóch powodów:
- urozmaicona dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, umożliwia dziecku prawidłowy rozwój
- w dzieciństwie kształtują się upodobania dziecka do określonych smaków (np. słodkich lub słonych), więc dbając o różnorodność w jedzeniu, kształtujesz jego zachowania prozdrowotne na całe życie
- odpowiednie nawyki żywieniowe zwiększą szanse Twojego dziecka na uniknięcie chorób cywilizacyjnych w przyszłości.
Jakie sposoby zastosować
- Wykaż się cierpliwością oraz determinacją. Nie zrażaj się brakiem widocznych sukcesów od razu. Przyzwyczajenie dziecka do nowej potrawy – jej smaku, konsystencji, może zająć nawet kilkanaście prób. Rodzice zwykle rezygnują po 5 próbie – stanowczo za wcześnie. Podawaj nowy produkt konsekwentnie co najmniej 8 razy, co kilka dni, a nawet wracaj do niego po kilku tygodniach.
- Rozwiń pomysłowość. Możesz przygotowywać to samo jedzenie w różnych formach, np. purée, zupa, koktajl. Możesz też specjalnie układać i ozdabiać potrawy, np. układając na talerzu uśmiechniętą buzię z warzyw lub jakieś zwierzątko.
- Ogranicz podjadanie. Podjadanie między posiłkami, zwłaszcza słodyczy lub fast foodów, powoduje, ze dziecko nie jest głodne. Bez podjadania dziecko chętniej zje główny posiłek i spróbuje nowych smaków.
- Nie nagradzaj słodyczami. Kiedy chcesz dziecko pochwalić lub mu za coś podziękować, nie dawaj mu w nagrodę słodyczy lub innego jedzenia. Wymyśl inne nagrody. Nagradzając je produktami spożywczymi, uczysz podjadania między posiłkami i wzmacniasz niezdrowe nawyki. A jeśli to są słodycze, co zdarza się najczęściej – uczysz dzieci, słodycze są lepszym jedzeniem niż inne produkty i przyzwyczajasz do niezdrowego smaku.
- Nie wywieraj presji. Nie naciskaj, nie złość się, nie zmuszaj, nie krytykuj, nie porównuj z innymi (nie mów np. „Zobacz, Twój brat wszystko ładnie zjadł”). Takie zachowania wywołują w dziecku negatywne emocje, które łączą się w jego umyśle z jedzeniem. A wtedy znacznie trudniej namówić dziecko na spróbowanie nowej potrawy lub produktu.
- Pozwól na własne tempo. Nie popędzaj dziecka. Pozwól mu jeść wolno i zdecydować, kiedy się najadło. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty.
- Pozwól na swobodę jedzenia. Zaakceptuj np. to, że będzie chciało dotykać jedzenia i jeść rękami. Zasady zachowywania się przy stole i posługiwania się sztućcami są bardzo ważne, ale przyjdzie jeszcze czas na ich naukę.
- Wspomagaj skupienie. Pomóż dziecku skoncentrować się na jedzeniu. Na czas posiłku wyłącz telewizor, zabierz dziecku telefon lub tablet.
- Daj dobry przykład. Dzieci naśladują rodziców. Dlatego staraj się jeść różnorodnie i zdrowo, bo dziecko cały czas Cię obserwuje. Jeśli jesz pospiesznie i byle co, trudno Ci będzie przekonać dziecko do nowych smaków. W miarę możliwości jedzcie rodzinne, zdrowe posiłki.
- Wykorzystaj postaci z bajek. Spróbuj wpleść w próbowanie nowych smaków elementy zabawy. Przywołaj np. ulubionego bohatera Twojego dziecka i powiedz dziecku o jego zdrowych zwyczajach żywieniowych.